Die Seite befindet sich im Aufbau, bitte haben Sie etwas Geduld


 
 

Omamy rozvíjajú deti narodené do biedy

Najlepšími ambasádorkami lepšieho rodičovstva v chudobných podmienkach, sú ženy, ktoré z rovnakého prostredia pochádzajú. Omamy sú ženy priamo z chudobných osád, ktoré v nich rozvíjajú malé deti do 3 rokov. Deti dostávajú podnety a vytvárajú zdravšiu architektúru svojho mozgu. Včas rozvíjajú svoje zručnosti, poznávajú tvary, farby, čísla, veľa čítajú a rozširujú si slovnú zásobu. Do školy nastúpia pripravenejšie a bez veľkého sklzu. Budú mať šancu pokračovať ďalej lepšie.

 
 

Práve rozširujeme tím omám

Veselá reakcia Tamarky na konci videa nie je vôbec ojedinelá. Takto sa tešia deti, keď k nim príde omama. Kedysi to bola teta od susedov, teraz je to omama, ktorá prináša do rodiny radosť, nové poznatky a nádej lepšej budúcnosti. Čoraz viac rodičov sa do aktivít zapája, lebo cítia hrdosť, keď sa ich dieťatku podarí postaviť vežu z kociek, alebo nájsť správny tvar do vkladačky. Je to ich spoločné dielo. Omama-rodič-dieťa. Stretávajú sa až do času, kým je dieťa pripravené na škôlku. V týchto dňoch vyberáme nové omamy v ďalších komunitách. Žijú v nich tisícky detí ako Tamarka a jej sestrička Niki.
Ďakujeme všetkým podporovateľom, ktorí nám v tom pomáhajú.
 
 
 

„Na svojich cestách sa zaujímam o konkrétne riešenia, ktoré pomáhajú rodinám a deťom vymaniť sa z chudoby. Pri návšteve Zborova som s obdivom sledovala lekciu programu Omamy, ktorý podporuje rozvoj a vzdelávanie malých rómskych detí už od narodenia a je založený na spolupráci s mamičkami. Budem sa zasadzovať o to, aby sme cenné skúsenosti a modely fungovania programu Omamy, a aj iných podobných iniciatív, premenili do systémových štátnych politík.“

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, 14. 9. 2019


"Vo svete hospodárskej politiky je len málo takých opatrení, kde má každé jedno vynaložené euro nielen vysokú návratnosť pre spoločnosť, ale zároveň znižuje aj príjmové rozdiely. Investície do predškolského vzdelávania (0 až 5 rokov) detí z marginalizovaných skupín obyvateľov sú presne takouto svetlou výnimkou."
Viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor, 9. 2. 2021
 

Ďakujeme za podporu

Našu pomoc tým najchudobnejším dokážeme realizovať len vďaka týmto skvelým podporovateľom:

Accenture
Nadácia Swiss Re
Stepic CEE Charity 
Porticus Amsterdam CV
Foundation Open Society Institute  
U.S. Embassy in Slovakia
Nadácia pre deti Slovenska
Nadácia VÚB
Nadácia Pontis
Nadácia ESET
Národná banka Slovenska
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

Podporujú nás i ďalšie subjekty a stovky individuálnych darcov.
Celý zoznam darcov nájdete tu
.

Naše omamy z chudobných osád za svoju činnosť získali 1. miesto v prestížnej medzinárodnej cene SozialMarie 2019, ktorá oceňuje najlepšie sociálne inovácie v strednej Európe. Projekt uspel spomedzi 224 prihlásených projektov zo 6 krajín. Slovensko tak získalo zlato prvýkrát počas 15-ročnej histórie tejto ceny.

Naši partneri

Je pre nás cťou spolupracovať s týmito skúsenými organizáciami:

OZ Vyrovnávanie šancí

Platforma Mosty z generačnej chudoby

Asociácia poskytovateľov a podporovateľov včasnej intervencie

 

Chceš dostávať novinky z Cesty von?

Odoslaním mojich údajov vyjadrujem súhlas s ich spracovaním v rámci pravidiel ochrany osobných údajov, s ktorými som sa oboznámil.