omama, Muránska Dlhá Lúka
omama, Rokycany
Anka má dokončenú len špeciálnu základnú školu. Preto chce
pomôcť deťom z chudobných rodín, aby sa rozvíjali ešte pred nástupom do
materskej školy. Rada sa stretáva s ďalšími omamami na pravidelných školeniach.
omama, Kecerovce
Drahuška vyštudovala strednú školu s maturitou. Učila rómske deti náboženstvo na fare, pracovala v školskej jedálni, aj ako šička. Pre prácu omamy sa rozhodla, aby mohla pomôcť rozvíjať deti, ktoré na to zatiaľ nemali príležitosť.
omama, Chminianske Jakubovany
Erika má len základoškolské vzdelanie. Chýbali jej mnohé slovíčka,
ktoré omamy potrebujú poznať - farby, tvary, počty. Statočne však na sebe pracuje, absolvuje
všetky školenia a kurzy. Za niekoľko mesiacov Erika úplne rozkvitla.
omama, Košice - Luník IX
Monika je statočná mamka svojich detí. Je šikovná pekárka, vyučila sa na SOU potravinárske. Krásne sa smeje a snaží sa žiť najlepšie, ako vie. Na Luníku IX vyrastala, vie, ako veľmi je cielený rozvoj najmenších detí potrebný aj tam.
omama, Podhorany
Danka dobre vychovala svoje deti, ktoré jej v domácnosti veľmi pomáhajú. Pracovitého má aj manžela. Má tak dobré podmienky na to, aby sa venovala práci omamy. Nemá rada konflikty a s láskou vyrieši každú zložitú situáciu.
omama, Veľká Lomnica
Majka pracovala ako koordinátorka aktivačnej činnosti. Zbožňuje hudbu, tanec a prechádzky. Okrem toho veľmi rada vymýšľa nové recepty. O programe Omama sa dozvedela od skúsenejšej omamy Adrianky. Teší sa, že aj ona je už jeho súčasťou.
mentorka, Rokycany, Raslavice
Janka je mentorkou pre omamy z Rokycan a Raslavíc. V minulosti viedla terénny antropologický výskum v rôznych krajinách. Pracuje aj ako terénna sociálna pracovníčka v oz Vyrovnávanie šancí.
supervízorka/mentorka, V. Lomnica a Stráne pod Tatrami
Dáška dlhodobo pôsobí v neziskovom sektore. Venovala sa najmä koordinácii projektov a advokačnej činnosti v oblasti integrácie utečencov.
mentorka, V. Lomnica a Rakúsy
Betka je mentorkou omám Majky a Lucky. Na programe Omama sa jej páči inovatívny prístup, založený na rešpekte, podpore k samostatnosti a zodpovednosti. Má dlhoročné skúsenosti so sociálnou prácou priamo v teréne.
mentorka, Podhorany
Iva žije v Pieninách. Študovala psychológiu a hudobnú výchovu, pracovala aj v zahraničí. Už na prvom školení sa uistila, že osobná podpora omám bude presne tou pravou a vysnívanou prácou.
supervízorka (teraz na MD)
Hanka študovala liečebnú pedagogiku na Univerzite Komenského. Venuje sa stimulácii detí v ranom veku v programe Play Wisely a podpore vývinu detí zdravých i so znevýhodnením.
regionálny koordinátor pre Spiš
Igor sa dlhodobo venuje inklúzii vylúčených rómskych komunít v oblasti bývania a zamestnanosti. Intenzívne obdobie prežil ako učiteľ ZŠ v Nálepkove. Vzdelávanie v tom najširšom zmysle slova zostáva jeho srdcovou záležitosťou.
rozvojová koordinátorka
Barbora vyštudovala Studia občanské společnosti na Karlovej univerzite. Pracovala ako koordinátorka dobrovoľníckych projektov. V Ceste von sa venuje komunikácii s darcami a PR.
programová manažérka
koordinátorka jazykového programu
Majka prechodila mnohé krajiny. Práca pre Divé maky, Človeka v ohrození a Teach for Slovakia ju doviedla až k omamám. Vytvorila im na mieru šitý online kurz na podporu slovenčiny, ktorý vedie. Pomáha jej skupina dobrovoľníkov.
omama, Kecerovce
omama, Chminianske Jakubovany
Zuzka túži vyštudovať strednú školu s
maturitou. Preto sa rozhodla dokončiť si „bežnú“ základnú školu, prihlásila sa do školy do Košíc a študuje. Nedávno sa presťahovala z osady do vlastného domu v obci. Je vzorom pre celú komunitu.
omama, Sirk
Ivet je síce bez vzdelania, ale o to viac vnímavá. Ako omama pracuje v lokalite, kde doteraz nepôsobila žiadna iná organizácia. Veľa nerozpráva, ale počúva a učí sa, aby sa deťom mohla venovať najlepšie ako vie.
omama, Huncovce
Janka rada spieva, kedysi chcela byť
speváčka. Na konzervatórium nenastúpila zo zdravotných dôvodov.
Je však aktívna v kostolnom spevokole a počas lekcií hrá občas deťom na klávesoch. Má krásny slovný prejav.
omama, Jelšava
Soňa pracovala ako dobrovoľníčka a neskôr sama koordinovala dobrovoľníkov v YMCA Jelšava. Pozná miestne mamičky a vie, že nemajú ľahký život. Po školení mala dobrý pocit: „Cítila som sa prijatá - ako keby sme boli jedna rodina.“
omama, Podhorany
Darinka žije v skromných podmienkach, no onedlho sa bude sťahovať do nového domu. Pracovala ako dopravná asistentka a zdravotná asistentka pre seniorov. Teší sa, že sa bude teraz venovať aj tým najmladším a ich mamičkám.
omama, Bôrka
Sonička vyštudovala SOU v odbore predavačka, no práca omamy je jej prvým "ozajstným" zamestnaním. Má tri deti, veľmi rada šije, chodí do prírody, číta a pozerá cestopisné dokumenty. Sníva o tom, že raz navštívi Istanbul.
supervízorka/mentorka, B. Bystrica
Adelka vyštudovala sociálnu pedagogiku. Dobrovoľníčila v rôznych organizáciách. Okrem supervízovania a mentorovania omám pôsobí aj v Centre komunitného organizovania.
mentorka, Huncovce
Adri študovala v Bratislave aj v Dánsku. Skúsenosti s prácou v rómskej komunite získala ako učiteľka na ZŠ v Huncovciach, kde pôsobila v rámci programu Teach for Slovakia.
mentorka, Zborov
Paťka mentoruje tri skúsené omamy v Zborove. Pracovala v oblasti verejných politík zamestnanosti a sociálnych vecí, ale i v súkromnom sektore. Ako dobrovoľníčka sa venovala deťom v osade Poštárka v Bardejove.
mentorka, Bôrka
Zsuzsi učila náboženskú výchovu a popri tom absolvovala doktorandské štúdium na katedre teológie. Už 10 rokov pôsobí v službách
rómskej misie Slovenskej reformovanej kresťanskej cirkvi.
supervízorka pre Košice
Zuzka učila v bežnej, špeciálnej i súkromnej škole. Venuje sa inkluzívnemu vzdelávaniu. Ako metodička a lektorka pracovala vo viacerých mimovládnych organizáciách.
regionálna koordinátorka pre Prešovský kraj
Paulína pôsobila ako učiteľka ZŠ v Chminianskych Jakubovanoch v programe Teach for Slovakia. Rozhodla sa ostať pracovať s komunitou najskôr ako mentorka dvoch omám a momentálne ako regionálna supervízorka.
rozvojová manažérka
Pred tým ako sa Lenka pridala do tímu Cesty von, pôsobila v ETP Slovensko. Venovala sa vzdelávaniu detí aj dospelých z vylúčených komunít. U nás pripravuje kampane, rozvíja starostlivosť o veľkých darcov, reportuje donorom.
programová koordinátorka
Radka pracovala v Nadácii Pontis, neskôr pôsobila v Kancelárii verejného
ochrancu práv, venovala sa segregácii rómskych detí vo
vzdelávaní. Má na starosti vzdelávanie omám, supervízie, denne komunikuje s omamami.
omama, Zborov
Sandra číta veľa kníh a vzdeláva sa. Sama si vybavila hypotéku a postavila malý sympatický nízkorozpočtový domček vedľa osady. Projekt omama už niekoľkokrát prezentovala na verejných podujatiach a v médiách.
omama, Moldava nad Bodvou
Irma vyrastala v chudobnom
prostredí bez podpory, dokončila preto len základnú školu. O to viac jej však záleží na tom, aby jej vlastné deti, a aj deti z programu, dostali v detstve to najlepšie pre svoj budúci život.
omama, Raslavice
Monika navštevuje stabilnú skupinu mamičiek, ktoré ju majú rady. Je
veľmi zorganizovaná. Miestni členovia poriadkových hliadok jej nosia hračky. To
je dobrý znak toho, že omamu a jej prácu pozná aj okolie.
omama, Žiar nad Hronom
Heďa má vyštudovanú strednú pedagogickú školu, pracovala ako asistentka učiteľa a plánuje študovať aj na vysokej škole. Práca omamy je pre ňu vysnívaná. Cíti sa ako ryba vo vode a hovorí, že konečne našla svoj životný cieľ.
omama, Zvolen - Balkán
omama, Rakúsy
omama, Kecerovce
Anička je šikovná žena a mamina
troch detí. Vo veľkej obci Kecerovce je už treťou omamou. Stala sa ňou potom, ako sama so svojim dieťatkom k omame chodila. Jej malé žlté auto, ktorým dochádza za deťmi, voláme žihadlo.
mentorka, Moldava nad Bodvou
Andrea učí na škole v Moldave nad Bodvou.
Nastavením stratégie pre inkluzívnu edukáciu v 2019 získala pre školu titul Vnímavá škola. Dobre pozná životné podmienky v rómskych komunitách.
mentorka, Sirk
Blaženka pôsobí ako mentorka popri práci na Základnej škole v Sirku. Je aktívnou členkou obecného zastupiteľstva a angažuje sa aj v mimoškolských aktivitách s deťmi a mladými ľuďmi.
mentorka, Jelšava
Dianka študovala vychovávateľstvo pre špeciálne pedagogické inštitúcie. Pracovala ako sociálna pracovníčka v azylovom dome v Čechách. Presťahovala sa na Slovensko a teraz vedie centrum YMCA v Jelšave.
mentorka, Chminianske Jakubovany
Natálka sa venovala výskumom o živote Rómov. Neskôr pracovala s deťmi v komunitných centrách. Rada by zlepšila ich nerovný prístup ku vzdelávaniu. Má skúsenosti aj ako supervízorka a metodička.
supervízorka
Lucka študuje herectvo na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave, ale zároveň pôsobí ako lektorka metodiky Play Wisely a odborná metodička pre omamy a ich mentorky.
regionálny koordinátor pre Banskú Bystricu
Milan pracoval pre organizácie zamerané na komunitné organizovanie, rozvoj občianskej spoločnosti, humanitárnu pomoc a pomoc ľuďom so znevýhodnením. Pôsobil vo viacerých krajinách sveta.
finančná manažérka
Vierka sa venuje účtovníctvu. Je certifikovanou daňovou poradkyňou a audítorkou. Svoje odborné služby poskytuje mnohým firmám aj mimovládnym
organizáciám. V Ceste von má na starosti finančný manažment a vyúčtovania grantov.
programová špecialistka
Veja vyštudovala odbor sociálna práca na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. Koordinuje testovanie INTER-NDA, spracúva dáta skríningových meraní a pomáha s odbornými supervíziami v teréne.
omama, Zborov
Vierka má maturitné vzdelanie. Ako mediátorka rodinnej výchovy a predškolskej prípravy v oz Vyrovnávanie šancí pracovala s miestnymi rómskymi ženami. Je omamou a pracuje aj na polovičný úväzok v škôlke ako
asistentka.
omama, Zborov
Inge pracovala ako šička a teraz pracuje ako omama, ktorá sa venuje aj deťom v predškolskom veku. Je zapojená do projektu DOM.ov, v rámci ktorého si šetrí peniaze na postavenie vlastného domčeka.
omama, Veľká Lomnica
Na prvom školení sa Adrianka inšpirovala skúsenosťami „služobne starších“ omám. Chcela by raz pokračovať v štúdiu na strednej škole a raz pracovať ako asistentka učiteľa v škôlke.
omama, Stráne pod Tatrami
omama, Bačkov
Žanetka je energická žena a aj napriek zdravotným problémom, ktoré prekonala, srší optimizmom. Váži si, že dostala šancu sa zamestnať a pomáhať rodinám vo svojej komunite. Tvorí so svojou mentorkou Katkou zohranú dvojicu
omama, Boliarov
Nicole pri rozbiehaní programu pomáhal aj manžel, ktorý pracuje ako terénny sociálny pracovník v ich obci. Nicol si vo voľnom čase rada prečíta knihu, alebo varí pre svoju rodinu. Za domom majú záhradu s ovocnými stromami.
mentorka, Kecerovce
Katka pracuje ako mentorka pre omamy v Kecerovciach. Vyučuje na Katedre sociálnej práce Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. V oz Združenie pre lepší život sa venuje aj terénnej práci vo viacerých rómskych komunitách v regióne.
mentorka, Muránska Dlhá Lúka
Janka prebrala mentorskú štafetu po Monike Podolinskej. Zároveň pracuje ako terénna sociálna pracovníčka, takže komunitu, mamičky v osade, ich potreby, radosti aj trápenia dôverne pozná.
mentorka, Košice - Luník IX, Boliarov
Počas štúdií výtvarného umenia Števka zachraňovala ruiny kultúrnych pamiatok či pracovala s bezdomovcami. U nás pomáhala Majke rozbehnúť program Amal (slovenčina pre omamy).
mentorka, Bačkov
Katka pracuje ako terénna sociálna pracovníčka v malej obci Bačkov. Pozná dokonale každú rodinu. Sama si vyhliadla svoju omamu Žanetku, keď sme program chceli rozbehnúť aj tu. Práca s najmenšími deťmi a ich rodičmi tu chýbala.
supervízorka
Naty je absolventkou špeciálnej pedagogiky na Univerzite Komenského. Absolvovala tréning lektorov Play Wisely. Verí Montessori prístupu, ktorý cez hru rozvíja osobnosť a učí deti systému.
supervízorka pre Prešov
Valika je psychologička
s viacročnou praxou v oblasti školskej a poradenskej
psychológie. Počas celej odbornej praxe sa pravidelne venovala aj deťom zo
sociálne znevýhodňujúceho prostredia.
regionálna koordinátorka pre Košice
Stretnutie s chudobou v zahraničí Veroniku zaviedlo najskôr do školy v Markušovciach do Teach for
Slovakia, potom do Cesty von. Venuje sa aj integrácii cudzincov v oz Mareena a vzdelávaniu vo vlastnom projekte VEDOME.
finančno-projektová koordinátorka
Martina študovala manažment na Ekonomickej univerzite. Svoje
skúsenosti ako analytička, predsedníčka malého združenia a startup manažérka sa
rozhodla zúročiť na pozícii finančnej a projektovej koordinátorky.
office manažérka
Lenka popri práci študuje Business
administration na City University of Seattle. Je trénerka edukatívnej
gymnastiky pre deti. V Ceste von dobrovoľníčila a neskôr sa pridala do tímu na ústredí. Vďaka nej všetko v kancelárii funguje ako má.
výkonný riaditeľ
Pavel pôsobil
ako programový riaditeľ v Nadácii Pontis, ktorá podporovala aj programy na riešenie chudoby. Spoluzakladal Rómsky skauting. Spolu s Oľgou a Helou založil oz Cesta von. Strategicky rozvíja organizáciu v duchu jej vízie, poslania a hodnôt, zabezpečuje externú komunikáciu s médiami a kľúčovými partnermi.