Čo môžeš spraviť

Napriek tomu, že žijeme v 21. storočí a zaznamenávame ekonomický rozmach, v rovnakom čase pri nás žijú ľudia, ktorí častokrát nemajú čo jesť, či nemajú kde bývať. Sami nevedia vyskočiť z bludného kruhu chudoby.  Keďže sme mali pri narodení viac šťastia, cítime povinnosť podať pomocnú ruku. Niektorí hovoria: "To by mal riešiť štát." Štát niečo aj rieši, ale mnohokrát len formálne. Čakanie na štát môže byť dobrá výhovorka, no už nechceme čakať ďalšie desaťročia. Každý z nás môže byť súčasťou riešenia. Ako môžeš prispieť? Možností je veľa.

Venuj materiálny dar

Množstvo vecí stačí zrecyklovať a dať im ďalší zmysel. V Ceste von veľa využívame hračky. Nie však plyšáky ani ďalšie a ďalšie kusy plastu. Hľadáme také predmety, ktoré rozvíjajú mozog dieťatka, napríklad montessori hračky a pod. Využijeme obrázkové knižky pre najmenšie deti. Deti z vylúčených komunít sa častokrát k prvým knižkám dostanú až v škole. Vieme rodinám v núdzi pomôcť i sprostredkovaním obnoseného, ale slušného šatstva. Z logistických dôvodov však nie sme schopní preberať ho často a vo veľkých množstvách, treba sa preto s nami vopred dohodnúť. Viac info tu. 

 
 

Zdieľaj dobré správy

Sleduj, čo podniká alebo čo potrebuje tebou vybratá organizácia, ktorá pomáha riešiť problém chudoby a zdieľaj jej správy. Ideálne i s osobnou referenciou. Máš tak možnosť znásobiť podporu alebo pomôcť nájsť, čo treba.

Už máš Cestu von pridanú na Facebooku či na Instagrame?

 

Pomôž osobne

Človek môže pomáhať riešiť chudobu i vlastným zapojením sa.

Ak máš dobrú rodičovskú skúsenosť či relevantné pedagogické know-how k ranému veku, môžeš ich prísť zdieľať na niektorý z našich tréningov či rodičovských klubov. Chudobní ľudia potrebujú priateľov a mentorov zo strednej triedy, ktorí im vedia poradiť pri riešení ich problémov. Môžeš sa stať súčasťou podpornej siete.

Daj nám vedieť, že máš záujem.

 

Venuj finančný dar

Často od vás dostávame otázky, ako môžete omamám pomôcť. Potrebujeme zdroje na to, aby sme mohli omamy zamestnať, vyškoliť, poskytovať im podporu v podobe skúsenej mentorky, robiť pravidelné supervízie, ktoré dávajú ich práci spätnú väzbu a zakúpiť pomôcky. Ak zvážite nastavenie pravidelného daru, ten zabezpečí nepretržité fungovanie programu a jeho rozšírenie do nových lokalít.

 

Daj vedieť

Ak poznáš ľudí s podobnými hodnotami, ktorí by sa mohli stať podporovateľmi riešenia chudoby, pomôž nám ich osloviť. Možno vieš o nejakej grantovej výzve, kam sa dá prihlásiť, možno si čítal(a) o podnikateľovi s dobrým srdcom, toto všetko sú cenné informácie, ktoré môžu pomôcť.

Budeme ti vďační za akýkoľvek dobrý tip.

 

Získaj nesmrteľnosť

Vo svete je bežné, že ľudia menšiu alebo väčšiu časť svojho dedičstva určia v záveti na vybraný dobročinný účel. U nás je to zatiaľ skôr raritné, no určite táto prax dorazí i sem. Je to najlepší spôsob, ako po sebe zanechať konkrétnu dobrú stopu a pomáhať i po smrti. Môže ísť o peniaze, ale napríklad i o nehnuteľnosť či iný majetok.

V Ceste von vieme zabezpečiť, aby dedičstvo pomáhalo dostávať ľudí von z extrémnej chudoby.

Sprav zbierku medzi známymi

Organizuješ narodeniny? Ideš bežať maratón alebo ťa čaká svadba? To všetko sú príležitosti, ktoré môžeš využiť na to, aby si v prospech omám zrealizoval zbierku medzi príbuznými, kolegami a priateľmi. Bežný človek má potenciál v peer-to-peer kampani vyzbierať niekoľko sto a možno až niekoľko tisíc eur. Vďaka reakciám svojho okolia získaš ten najkrajší darček a povzbudenie. Je to zároveň vzrušujúci životný zážitok. 

Pozri si pekný príklad takejto darcovskej výzvy.

Darcovskú výzvu vieš za pár minút vytvoriť tu.

Radi ti poradíme a prevedieme celým procesom. 

 

Zapoj svoju firmu

Firma môže zdarma (pro bono) poskytnúť organizácii i svoje odborné služby, napríklad grafikov, programátorov, právnikov, predajcov... Alebo môže poskytnúť svoju zasadačku na občasné stretnutia či školenia či voľný priestor na lacnú kanceláriu pre neziskovku. Výročie firmy, vianočný večierok či len obyčajný tímbilding si žiadajú dodať podujatiu hlbší zmysel. Dohodni sa s manažmentom a zorganizuj pre dobrú vec tombolu či zbierku. Môžeš navrhnúť i dobrovoľné zrážky zo mzdy, ktoré bude zasielať na dohodnutý účel vaše finančné oddelenie od všetkých, ktorí podpíšu súhlas. 10 či 20 eur mesačne z výplaty asi nikomu nebude výrazne chýbať, ale dohromady môže výrazne pomôcť. Firma tiež môže zapojiť svojich zákazníkov a ponúknuť im zaokrúhľovanie ich platby v prospech pomoci chudobným alebo naviazať drobný dar na každý predaný produkt.

Ak máš vnímavého šéfa alebo šéfku, v Ceste von budeme vďační, keď nás prepojiš. Čokoľvek z vyššie uvedeného by sme radi prijali.