ZAHRANIČNÍ 

SLOVÁCI 

PRE OMAMY

Vytvorme komunitu, ktorá sa zapojí do riešenia chudoby 

na Slovensku cez vzdelávanie detí od narodenia.

 
 

Pozývame vás prepojiť sa s ľuďmi, ktorým záleží na Slovensku a na tom, aby sa v ňom žilo dobre každému.


Ak čítate tento text, pravdepodobne žijete v zahraničí, študujete tam, pracujete, možno ste si založili rodinu. Dostali ste šancu presadiť sa, využiť svoje talenty. Podporili vás rodičia, škola, alebo ľudia, ktorí vám verili. Nie každý však takéto príležitosti má. Deti z najchudobnejších rómskych komunít sa väčšinou dostanú najďalej po hranice svojho okresu a často nedoštudujú ani základnú školu. Generačná chudoba sa tam dedí a negatívne ovplyvňuje životné šance detí. Preto v týchto komunitách pracujú OMAMY, ktoré pomáhajú deťom a ich rodičom posúvať štartovaciu čiaru bližšie k ich rovesníkom zo strednej triedy a rozvíjajú ich už od narodenia.

Aj keď žijete mimo hraníc Slovenska, možno cítite spoločenskú zodpovednosť pomôcť svojej krajine, regiónu, alebo skupine ľudí. Či sa raz plánujete vrátiť, alebo chcete v súčasnom domove zostať na trvalo, do pomáhania sa môžete teraz zapojiť aj na diaľku. My v organizácii Cesta von máme niekoľko nápadov, ako by to šlo a veľmi radi si vypočujeme tie vaše.

Ak to cítite podobne, zapojte sa do online diskusie (potrvá zhruba hodinu), na ktorú prídu aj omamy:

Pre vás, ktorí žijete v Ázii alebo Austrálii: 14. septembra 2021 o 9:00 hod. slovenského času.

Pre vás, ktorí žijete v Európe a Amerike: 16. septembra 2021 o 19:00 hod. slovenského času.

Dajte nám vedieť svoj záujem cez registráciu prostredníctvom tohto formulára. Radi vás spoznáme.

 
 

Počas diskusie sa dozviete viac o práci omamy od Hedi zo Žiaru nad Hronom. 

 
Hedviga sa narodila a žije v Žiari nad Hronom, kde je niekoľko rómskych komunít. Heďa sa venuje rodinám najmä v časti nazývanej Pod Kortinou. Pôsobia tu komunitné a terénne sociálne pracovníčky, ale program pomáhajúci mamičkám a bábätkám tu ešte donedávna nebol. Život v komunite nie je ľahký, prístup k elektrine, plynu, centrálnemu vykurovaniu nie je. Všetci kúria drevom. Verejné osvetlenie chýba úplne, kanalizáciu využíva len asi tretina obyvateľov. Pre Heďu je práca omamy vysnívaná. Program Omama sledovala na sociálnych sieťach a túžila, aby sa spustil aj u nich. Ako to nakoniec dopadlo a čím všetkým si aj Heďa prešla, sa dozviete priamo počas diskusie.