Aký je dopad programu Omama?

 

V Ceste von nám veľmi záleží na tom, aby sme o našej práci zbierali dáta, ktoré potom môžeme vyhodnotiť a merať tak dopad našich programov. Okrem interných meraní, ktoré realizujeme priebežne vďaka nášmu analytickému tímu, sme realizovali aj výskum v spolupráci s Oxfordskou univerzitou a Evaluáciu so vzdelávacou a výskumnou organizáciou Schola Empirica.

Oxfordská univerzita

Schola Empirica

Výskum s Oxfordskou univerzitou

V roku 2022 sme dokončili pilotný výskum s Oxfordskou univerzitou. Prostredníctvom metódy INTER-NDA sme hodnotili neurovývin detí vo veku 2 rokov v oblasti kognície, reči, jemnej a hrubej motoriky a sociálneho správania. Porovnávali sme deti z programu Omama s deťmi z vylúčených komunít, ktoré nedostávali žiadnu intervenciu a s deťmi z majority. Celkovo sa merania zúčastnilo 251 detí. Metodiku ďalej používame na priebežné hodnotenie neurovývinu „omamovských“ detí, aby sme zaznamenávali ich napredovanie.

Deti z programu Omama dosahujú výrazne lepšie výsledky v oblasti kognície, motoriky a jazyka ako ich rovesníci z osád, ktorí v Omame nie sú. Stále ešte zaostávajú za deťmi z majority – takže, stále je na čom pracovať. Efekt má až strednú veľkosť, čo je úžasné! Pri týchto typoch programov rozvoja v ranom veku to zvyčajne nevidíme.

Dr. Michelle Fernandes

výskumníčka a pediatrička z Oxfordskej univerzity a spoluautorka metodiky INTER-NDA

Výsledky meraní metódou INTER-NDA ukázali, že deti, u ktorých prebiehali intervencie Omám, mali o 88 % nižšiu pravdepodobnosť oneskoreného neurovývinu a vykazovali výrazne lepšie kognitívne, jazykové a motorické schopnosti v porovnaní s rovesníkmi z rovnakých komunít, ktorí túto intervenciu nedostali. Celý výskum si môžete prečítať v dokumente nižšie.

Evaluácia programu OMAMA so Schola Empirica

Minulý rok sme v Ceste von spoločne s partnerskou organizáciou Schola empirica z Prahy overovali dopad programu Omama na našich absolventov a klientov, ich rodiny, komunity a na samotné omamy. Schola empirica zistila, že deti zapojené do programu Omama sa s rastúcim vekom pomaly približujú vo vývinových skríningoch úrovni celkovej populácie až do roku a pol.

 

Pri rodičovskom dotazníku Schola empirica zistila, že najviac sa darí rodičom aktívne zapojeným do programu. Tí majú najširšiu paletu „nástrojov“, ktorými sa venujú svojím deťom a zároveň lepšie pochopenie dôležitosti venovať sa svojím deťom často a rozvíjať ich schopnosti. Do programu sa rodičia zapájajú najmä z dôvodov aby ich deti boli lepšie pripravené na škôlku a školu, na strednú školu a zamestnanie. Rodičia absolventov  hodnotia zo všetkých skupín najpozitívnejšie, ako pomohol program ich deťom s precvičovaním slovenčiny.

Učiteľky MŠ a ZŠ hodnotili pozitívne u absolventov programu pripravenosť na MŠ a ZŠ, dobrú dochádzku a vzťah ku škole a konkrétne schopnosti napríklad v jemnej motorike oproti deťom nezapojeným. V správe sa nachádzajú aj odporúčania, niektoré ktoré môžeme implementovať my (napríklad väčší dôraz na rodičovské zručnosti), niektoré zas môžu byť užitočné ďalším poskytovateľom alebo štátu (dôraz na nadväznosť programu na predškolskú dochádzku). Celú evaluačnú správu si môžete prečítať v dokumente nižšie.

Evaluácia programu OMAMA
Evaluačná správa Schola Empirica

Výstupy pre jednu omamu:

  • 3-4 poskytnuté hodinové návštevy v domácnostiach denne, 18 týždenne
  • 1 rodičovský klub mesačne
  • 1 žena s rozvinutými zručnosťami a pracovnými návykmi

 

Výstupy pre komunitu:

  • 18-50 rodín s malými deťmi s ranou starostlivosťou
  • lepšia pripravenosť detí na škôlku a školu
  • aktívnejší prístup rodičov ku vzdelaniu svojich detí, väčšia dôvera v ich schopnosti

 

Zmena/dlhodobý dopad:

  • lepšie výsledky detí z generačnej chudoby v školách
  • vyššia zamestnateľnosť/zamestnanosť/príjem

Povedali o nás

Na svojich cestách sa zaujímam o konkrétne riešenia, ktoré pomáhajú rodinám a deťom vymaniť sa z chudoby. Pri návšteve Zborova som s obdivom sledovala lekciu programu Omamy, ktorý podporuje rozvoj a vzdelávanie malých rómskych detí už od narodenia a je založený na spolupráci s mamičkami. … Zobraziť viac

Zuzana Čaputová

Prezidentka Slovenskej republiky

Zapojte vašu obec do programu Omama

Chcete program Omama vo vašej obci? Vyplňte náš formulár.

Zapojiť obec

Staňte sa omamou vo vašej komunite

Ak vás práca omamy zaujala, dajte nám o sebe vedieť v tomto formulári.

Stať sa omamou

Sledujte nás na Instagrame