Program ZEBRA

Čo robia bežní tínedžeri v osadách? To, čo všade inde na svete. Odchádzajú z domu, stretávajú sa v skupinkách a najradšej trávia čas so svojimi rovesníkmi. Príležitostí na zmysluplné aktivity majú málo. V chudobných komunitách neexistuje priestor na realizáciu svojich nápadov či využívanie svojich talentov. Preto vznikol program Zebra.

Podporím program ZEBRA

V programe ZEBRA sa preto zameriavame na deti a mladých ľudí z chudobných osád v tínedžerskom veku 11 až 19 rokov. Rozvíjame ich životné postoje, zručnosti, a osobné zdroje. Posilňujeme ich, aby uspeli vo vzdelávaní, zapájame ich do športových aktivít, rozvíjame ich talenty a sprevádzame ich na ceste k dospelosti.

Program sme pilotne rozbehli v troch komunitách, vo Veľkej Lomnici, Chminianskych Jakubovanoch a Kecerovciach. Pod vedením rómskych lídrov realizujeme aktivity v stimulujúcom a bezpečnom prostredí Zebra klubov.

Záujem

Sme tu vždy pre teba.

Empatia

Vnímame tvoje potreby.

Bezpečné prostredie

Si tu v bezpečí.

Rešpekt

Správame sa k tebe s úctou.

Autentickosť

Môžeš byť sám/a sebou.

Pre zebry sú pásiky ako otlačky prstov pre ľudí. Každá zebra je jedinečná, tak, ako sú jedineční mladí ľudia v našich kluboch. Čiernobiele pásiky sú pre nás symbolom inklúzie, ktorú chceme budovať vďaka stretnutiam mladých ľudí z rómskych komunít s ľuďmi z majority. Pojem zebra používame aj na pomenovanie prechodu pre chodcov. Chceme, aby pre mladých ľudí z chudoby náš Zebra program vytvoril príležitosti prechodu na nové miesta a k zážitkom, ktoré by pre nich inak neboli dostupné.

Aké sú potreby mladých ľudí v komunitách?

Mať v osade vodu, ktorú nepúšťajú len na pár hodín denne. Mať osvetlenie na ceste zo školy, aby som sa nebál ísť domov. Mať miesto, kde bude aspoň na chvíľu ticho a nikto nebude kričať. Môcť sa s niekým porozprávať o tom, čo ma trápi.

Sebastián, mládežník z Veľkej Lomnice

Prechod na strednú školu do mesta býva natoľko náročný, že veľké percento detí nedoštuduje. Riešenie vidím vo forme tútora, ktorý by ich podporil v adaptácií na inú školu.

Mgr. Alena Davidová, PhD., riaditeľka Základnej školy Kecerovce

Deťom kluby dávajú príležitosť podeliť sa so starosťami a porozprávať. Môžu rozvíjať svoje talenty, čo v domácom prostredí nemajú. Ja by som dopriala deťom vzdelanie a prácu, ktorá by ich napĺňala.

Olinka, mládežnícka líderka, Chminianske Jakubovany

Mladí ľudia si prechádzajú v dospievaní náročnými výzvami. O to viac, ak pochádzajú a vyrastajú v sociálne vylúčenom prostredí. Je preto úžasné, ak sú tu dôležití dospelí, ktorí stoja pri nich, podporujú ich, povzbudzujú v rozvoji a môžu tieto výzvy zvládať spoločne. To je podľa mňa pravá esencia práce s mládežou. … Zobraziť viac

Karin Swanson Adrášiková, odborná, konzultantka pre Zebry

Prečo vznikol program Zebra?

V programe Omama sa venujeme deťom v ranom detstve, ktoré je vo vývine človeka najdôležitejšie. Obdobie puberty je zase pre mladých ľudí najnáročnejšie. Práve v ňom robia rozhodnutia, ktoré ovplyvnia zvyšok ich života. Rozhodujú sa, či a kam pôjdu na strednú školu alebo či si založia rodinu.

V prostredí chudoby je tlak na dievčatá, aby sa stali matkami veľmi skoro, často už vo veku 16 rokov, niekedy i skôr. Nejde o etnický problém, ale problém generačnej chudoby, kde sú skoré sexuálne skúsenosti a tehotenstvá mladistvých sociálnym fenoménom všade na svete. Deti tak majú deti, ktoré sa rodia do začarovaného kruhu chudoby.

I to vedie k vysokej miere predčasného ukončenia základného a stredoškolského vzdelávania a slabej pripravenosti na trh práce. Na Slovensku je až 29 %-ná nezamestnanosť nízko kvalifikovaných ľudí. Rómska mládež čelí rôznym formám diskriminácie: verbálnemu napádaniu, ale i segregácii a izolácii od rovesníkov z majority. Dôsledkom sú obmedzené príležitosti a nerovnosť, nízka sebaúcta, naštrbené duševné zdravie. Mimoškolské programy pre mládež z vylúčených komunít takmer neexistujú.

Práve kvalitne strávený mimoškolský čas i pozitívne prepojenia s rovesníkmi či dospelými z majority môžu byť silou, ktorá pomôže vyrovnať viaceré znevýhodnenia týchto detí, prinášať im vzory, formovať ich zručnosti a charakter a napĺňať ich zdroje. Vďaka tomu môžu prežiť mladosť omnoho zdravšie a pripraviť sa na dôstojnejší život v dospelosti.

Aktivity ZEBRA klubov

Individuálny online a offline mentoring a doučovanie s dospelými alebo rovesníkmi z majority

 

Aktívna skupinová činnosť: zážitkové aktivity, hry, šport, divadlo, hudba, výlety, tábory

 

Lekcie FIE/MIU: špeciálna metóda zameraná na rozvoj myslenia, analytických stratégií a riešenie problémov

 

Služba komunite: podpora sociálnej zodpovednosti, komunitné mikro-projekty, zveľaďovanie okolia, pomoc tým, ktorí to potrebujú

 

Odborná príprava na budúce zamestnanie vrátane rozvoja mäkkých zručností

 

Ak finančné obmedzenia bránia vyššiemu vzdelávaniu, ponúkneme mladým ľuďom cielené štipendiá

 

Aktivity vedú mládežnícki lídri, ktorí pochádzajú priamo z osád. Podobne ako pri programe Omama tak rozvíjame samotných obyvateľov chudobných komunít, ktorí získavajú pracovné skúsenosti a vďaka svojim mentorkám osobnostne rastú.  

Spolupracujeme s odborníkmi

Edudrama: ako divadelné techniky môžu pomôcť pri práci s mladými ľuďmi

 

Cena vojvodu z Edinburghu (DofE): dobrovoľníctvo a prepájanie rovesníkov z majority s mladými Rómami

 

Národná banka Slovenska: finančná gramotnosť

 

Karin Swanson Andrašíková: metodika a odborné konzultácie

 

Arnold Kiss, Pavel Šveda a ďalší: lektori vzdelávacích workshopov pre mládežníckych lídrov

Postranná grafika
Postranná grafika
Postranná grafika
Postranná grafika
Postranná grafika

Sledujte nás na Instagrame