Sme tak silní, ako dokážeme pomáhať tým najslabším
Naše poslanie
Poslaním združenia Cesta von je pomáhať ľuďom uviaznutým v chudobe postaviť sa na vlastné nohy, získať prácu a dôstojný život.
Napĺňame ho prostredníctvom programov, kde sa venujeme deťom v ranom veku, mladým ľuďom a dospelým.
Čo robíme
Rozvíjame potenciál, vedomosti, zručnosti a postoje sociálne odkázaných ľudí od raného detstva po starobu, aby dokázali zveľaďovať svoje osobnostné, sociálne, duchovné i materiálne zdroje. Aktivity združenia zahŕňajú poradenské, vzdelávacie, sociálne a publikačné činnosti, medzinárodnú spoluprácu a organizovanie podujatí, ktoré napomáhajú dosahovaniu uvedeného cieľa.
Naše hodnoty
Posilňovanie
Preber iniciatívu a zodpovednosť za seba a veď k tomu i iných.
Dôveryhodnosť
Hraj fér, drž slovo.
Spoľahlivosť
Doťahuj veci a dávaj aspoň o kúsok viac ako treba.
Spolupráca
Spájaj sa, podporuj tím, pomáhaj a žiadaj o pomoc.
Priateľskosť
Buď empatický a ľudský, buduj a udržiavaj vzťahy, rešpektuj iných.
Inovatívnosť
Neboj sa zmien a hľadaj originálne cesty.
Rast
Stále sa uč, vzdelávaj, pracuj na sebe.
Zapojte vašu obec do programu Omama
Napíšte nám o vašej obciStaňte sa omamou vo vašej obci
Dajte nám o sebe vedieťNáš tím
Janine Lacho
BratislavaJanine celý svoj profesijný život pôsobí v neziskovom sektore na programoch, ktoré súvisia so zlepšovaním kvality života detí. V Ceste von má na starosti manažment a rozvoj programu Omama, koordinuje tím supervízoriek, regionálnych koordinátorov, mentoriek, jazykových lektoriek a omám. Spolu s týmito skvelými ľuďmi tak napĺňa víziu, aby každé dieťa narodené do chudoby získalo lepšiu štartovaciu čiaru. Janine je tiež aktívna v oblasti duševného zdravia a pôsobí aj ako terapeutka.
Radka Babeľová
BratislavaRadka pracovala v Nadácii Pontis, neskôr pôsobila v Kancelárii verejného ochrancu práv, venovala sa segregácii rómskych detí vo vzdelávaní. Má na starosti vzdelávanie omám, supervízie, denne komunikuje s omamami.
Betka Macková
Betka začínala ako mentorka omám na Spiši. Neskôr sa stala súčasťou programového tímu Omama, v ktorom koordinuje prácu mentoriek v jednotlivých regiónoch. Svoje bohaté skúsenosti so sociálnou prácou využívala aj pri práci s rodinami z programu FILIP.
Mirka Holecová
BratislavaMirka má na starosti prípravu pomôcok a knižiek pre omamy. So svojím zmyslom pre poriadok udržuje náš sklad prehľadný a prechodný. 🙂 Mirka tiež komunikuje s darcami, ktorí chcú venovať materiálnu pomoc.
Vierka Kováčová
14 detíZborovVierka má maturitu a dopĺňa si aj vyššie vzdelanie. Je omamou v Zborove a pracuje aj na polovičný úväzok v škôlke ako asistentka. Napísala prvú knihu rómskych riekaniek Sunoro.
Inge Ferencová
32 detíZborovInge sa ako omama venuje deťom od narodenia až do predškolského veku. Nedávno prezentovala program Omama na zahraničnej ceste s pani prezidentkou v Grécku a Severnom Macedónsku. Bol to jej prvý let v živote.
Deniska Pechová
20 detíKecerovceDeniska si vyskúšala aj život v zahraničí. Nedávno si dokončila strednú školu a jej manžel ju veľmi v práci podporuje. Lekcie si doma precvičuje so svojou vnučkou.
Drahuška Koščáková
20 detíKecerovceDrahuška je malá postavou, ale veľká osobnosťou. Vie pekne šiť, ušila tašky a vrecúška na pomôcky pre všetky omamy, dokonca aj výbavičku pre chudobnú maminku do pôrodnice.
Anka Husárová
20 detíRokycanyAj keď v živote nemala šťastie na dobrých učiteľov, Anka sa nové veci učí s veľkou chuťou. I keď je skôr introvert, má rada výzvy. Tou najnovšou pre ňu bude vodičský preukaz.
Erika Horvátová
28 detíChminianske JakubovanyErika to mala zo začiatku ťažké, no vďaka svojej pracovitosti je dnes príkladom pre ďalšie omamy. Minulý rok sa stretla i s pápežom v prezidentskej záhrade. Bola to jej prvá návšteva hlavného mesta.
Ivet Kótaiová
20 detíSirkIvet začala ako prvá omama s lekciami v maringotke. V živote nemala veľa možností vzdelávať sa, o to viac sa dnes snaží na pravidelných hodinách slovenčiny. Jej snom je naučiť sa po anglicky.
Monika Poláková
20 detíRaslaviceKeď Monika svojím vnúčatkám pri krbe číta nahlas rozprávkovú knižku, prajeme si, aby tak čítala aj nám. Možno jedného dňa nahovorí rozprávky ako audioknihu.
Janka Polhošová
20 detíHuncovceJanka rada spieva a kedysi chcela byť speváčkou. Okrem práce s rodinami je aktívna i v kostolnom spevokole. Je láskavá a má krásny slovný prejav.
Monika Gažiová
20 detíLuník IXMonika je vyučená cukrárka a rada pečie. Krásne sa smeje a snaží sa žiť najlepšie, ako vie. Ako omama prvýkrát pracuje na zmluvu, vďaka čomu si založila aj svoj prvý účet v banke.
Majka Polhošová
20 detíVeľká LomnicaMajka zbožňuje hudbu a tanec, rada varí a vymýšľa nové recepty. Na školení ju najviac oslovilo to, ako sa dá pracovať aj s tými najmenšími bábätkami a aké dôležité je venovať im svoj čas.
Adrianka Čonková
28 detíVeľká LomnicaKeď ide Adrianka v osade po vodu, deti jej už z diaľky kývajú a volajú na ňu „pani učiteľka“. Ona sama by chcela pokračovať v štúdiu na strednej škole a raz pracovať ako asistentka v škôlke.
Editka Polhošová
20 detíVeľká LomnicaEditka je už treťou omamou vo Veľkej Lomnici, kde robí lekcie v jednej z našich omamovských maringotiek. Veľmi rada sa učí nové veci a snaží sa k tomu viesť i deti z komunity.
Soňa Kašparová
14 detíBôrkaSoňa vyštudovala strednú školu. Rada pozerá cestopisné filmy a sníva o tom, že navštívi Istanbul. Už tretí rok si svojpomocne stavia murovaný dom.
Lucka Pištová
20 detíRakúsyLucka v minulosti pomáhala v centre voľného času. Robí aj kostolníčku, rada číta a spieva. Hovorí, že odkedy je omamou, začala sa pre ňu nová etapa života.
Radka Bačová
28 detíStráne pod TatramiPredtým, než sa stala omamou, pracovala Radka so seniormi. Dnes externe študuje a dorába si maturitu. Vždy túžila byť učiteľkou. Jej lekcie sú veľkou inšpiráciou pre ostatné omamy.
Žanetka Gažiová
14 detíBačkovŽanetka je energická žena a aj napriek zdravotným problémom, ktoré prekonala, srší optimizmom. Ľudí naokolo dokáže rozosmiať a my si hovoríme, že raz prerazí ako stand-up komička.
Nicolka Gáborová
20 detíBoliarovNicol má domček, záhradu a ovocný sad. Manžel ju v práci podporuje, pomáhal jej aj s nájdením detí do programu. Omamy sledovala už dlho a je rada, že sa stala jednou z nich.
Alenka Pustajová
20 detíČierny BalogAlenka nás už na pohovore očarila svojím vzťahom ku knihám. Píše básne a je veľkou propagátorkou krásy rómskeho jazyka. S deťmi dokonca nacvičovala divadlo.
Blanka Gabčová
20 detíHrabušiceBlanku v miestnej komunite mamičky dobre poznajú. Kedysi im pomáhala v oblasti zdravia. Rada číta a ešte radšej pripravuje rodinné oslavy pre svojich blízkych.
Blaženka Pascalová
20 detíKrížová VesBlaženka sa venuje misijnej službe, rodinám v núdzi, aj detičkám v besiedke. Spieva v kresťanskej kapele a môžete ju počuť aj na festivaloch. Jej snom je navštíviť Izrael.
Maruška Čurejová
20 detíStará ĽubovňaMaruškino srdce bije pre deti, aj preto sa chcela stať učiteľkou. Dnes sa ako milá a láskavá omama usiluje najmä o to, aby deti z osád mali lepší život ako ich rodičia.
Dominika Horvátová
14 detíChminianske JakubovanyDominika má s deťmi v komunite krásny vzťah a často sa k nej chodievajú hrávať aj mimo lekcií. Rada chodí na prechádzky s manželom a venuje sa skrášľovaniu svojej domácnosti.
Jarka Bendíková
14 detíChmiňanySnom omamy Jarky je, aby obe jej deti úspešne ukončili strednú školu. Manžel je jej veľkou oporou a vo všetkom ju podporuje. Nedávno si svojpomocne zrekonštruovali vlastný byt.
Monika Kompušová
20 detíMoldava nad BodvouMoniku v komunite poznajú aj ako Moncsi. Je už treťou omamou, ktorá bude robiť lekcie v maďarčine. Prácu omamy dobre pozná, keďže sama chodila k omame Irme so svojimi deťmi.
Stanka Gábrišová
14 detíDetvaStanka je žena plná energie. Vo voľnom čase tancuje v rómskom súbore Horúce srdce. Vzdelaním je síce predavačkou, no podľa jej slov až teraz nachádza zmysel v roly omamy.
Katka Šiňanská
Región KošiceKatka pracuje ako mentorka pre omamy v Kecerovciach. Vyučuje na Katedre sociálnej práce Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. V oz Združenie pre lepší život sa venuje aj terénnej práci vo viacerých rómskych komunitách v regióne.
Andrea Papp
Región KošiceAndrea učí na škole v Moldave nad Bodvou. Nastavením stratégie pre inkluzívnu edukáciu v 2019 získala pre školu titul Vnímavá škola. Dobre pozná životné podmienky v rómskych komunitách.
Blaženka Válentová
Región GemerBlaženka pôsobí ako mentorka popri práci na Základnej škole v Sirku. Je aktívnou členkou obecného zastupiteľstva a angažuje sa aj v mimoškolských aktivitách s deťmi a mladými ľuďmi.
Dáška Vranka Knošková
Región SpišDáška dlhodobo pôsobí v neziskovom sektore. Venovala sa najmä koordinácii projektov a advokačnej činnosti v oblasti integrácie utečencov.
Dianka Hrivnáková
Región GemerDianka študovala vychovávateľstvo pre špeciálne pedagogické inštitúcie. Pracovala ako sociálna pracovníčka v azylovom dome v Čechách. Presťahovala sa na Slovensko a teraz vedie centrum YMCA v Jelšave.
Paťka Dzuruš
Región PrešovPaťka mentoruje tri skúsené omamy v Zborove. Pracovala v oblasti verejných politík zamestnanosti a sociálnych vecí, ale i v súkromnom sektore. Ako dobrovoľníčka sa venovala deťom v osade Poštárka v Bardejove.
Iva Berilová
Región SpišIva žije v Pieninách. Študovala psychológiu a hudobnú výchovu, pracovala aj v zahraničí. Už na prvom školení sa uistila, že osobná podpora omám bude presne tou pravou a vysnívanou prácou.
Valika Pipasová Karolová
Región PrešovValika je psychologička s viacročnou praxou v oblasti školskej a poradenskej psychológie. Počas celej odbornej praxe sa pravidelne venovala aj deťom zo sociálne znevýhodňujúceho prostredia.
Zuzka Réveszová
Región KošiceZuzka učila v bežnej, špeciálnej i súkromnej škole. Venuje sa inkluzívnemu vzdelávaniu. Ako metodička a lektorka pracovala vo viacerých mimovládnych organizáciách.
Pauli Masaryková
Región PrešovPauli pôsobila ako učiteľka ZŠ v Chminianskych Jakubovanoch v programe Teach for Slovakia. Rozhodla sa ostať pracovať s komunitou najskôr ako mentorka dvoch omám a momentálne ako regionálna supervízorka.
Gabika Štítová
Región Banská BystricaGabika má dlhoročné skúsenosti v sociálnej oblasti i neziskovom sektore. Je mentorkou v Čiernom Balogu a teší sa zo záujmu miestnych rodín o program Omama. Má za sebou prvé mesiace práce vo FIE metóde, kde sa v rámci banskobystrického kraja venuje testovaniu dvojročných detí hravou formou.
Katka Liptáková
Región SpišKatka je mentorkou omamy Blanky. V neziskovom sektore sa pohybuje viac ako pol života. Tú druhú polovicu trávi v pracovnej zdravotnej službe, v prírode, na cestách, s rodinou a kamošmi.
Majka Palenčárová
Región PrešovMajka pracuje ako mentorka pre omamy, no angažuje sa aj v pomoci predčasne narodeným deťom a ich rodinám v OZ Malíček. Koordinovala viaceré projekty v rodinnom centre Emerka v Prešove na podporu materstva a rodičovstva. Pracuje ako dobrovoľníčka v KC v Petrovanoch, kde učí rómske ženy háčkovať a vyrábať pekné veci.
Dominika Kopecová
Región PrešovDominika pôsobí ako mentorka v Rokycanoch a Chminianskych Jakubovanoch. Popri práci v korporáte si vyskúšala doučovanie detí na ZŠ v Rokycanoch a následne sa rozhodla zmeniť zamestnanie úplne. V Ceste von našla zmysel svojej práce.
Silvia Bartošová
Región KošiceMá dlhoročnú prax s poradenskou sociálnou prácou. Je čerstvou frekventantkou psychoterapeutického výcviku v Gestalt terapii. Rada sa učí novým veciam, prístupom a aj svoju prácu vníma ako niečo, čo ju formuje, mení a pomáha jej stávať sa zrelšou a lepšou bytosťou.
Maťa Bajusová Vargová
Región KošiceMaťa je mentorkou v Boliarove. Má vyštudovanú predškolskú pedagogiku a je riaditeľkou miestnej škôlky. V súčasnosti si dopĺňa vzdelanie štúdiom špeciálnej pedagogiky. Má dlhoročnú pedagogickú prax, a to že pracuje s deťmi predškolského veku práve v obci, kde je mentorkou omamy je veľkou výhodou, pretože komunitu v obci dôverne pozná s jej radosťami i starosťami.
Saška Miková
20 detíLenartovOmama Saška pracovala pár rokov ako pekárka. Chápala dôležitosť hospodárenia a postupne si urobila vodičský preukaz, kúpila auto a teraz jej cesta smeruje k výstavbe domova pre jej rodinu. Má rada spoločnosť a rozhovory. Školenie omám ju veľmi oslovilo, hovorí, že netušila, aká je dôležitá komunikácia už s malým bábätkom. Je prvou omamou v Lenartove.
Adrianka Samková
12 detíJasovAdrianka pochádza z Jasova. Práca omamy je pre ňu novou výzvou, no veľmi sa teší, že môže s mamičkami rozvíjať najmenšie deti zo svojej komunity. Vo voľnom čase rada pečie, varí a upratuje. Základom pre ňu je šťastná a spokojná rodina.
Eva Petová
20 detíBardejovOmama Evka pochádza z Bardejova. Pozitívna nálada a humor sú dôležitou súčasťou jej života. Má ukončenú SOU v odbore šička. Svoj voľný čas rada trávi dobrovoľníctvom v komunitnom centre, kde sa venuje aj deťom. Už dlhší čas sledovala prácu omám a túžila byť jednou z nich. Vidí, aký to ma význam pre rodinu a pozitívnu zmenu by rada priniesla aj do svojej komunity.
Ivana Demeterová
20 detíTrebišovIvanka svoju komunitu a jej jazyk dobre pozná. Spolu s Romankou budú omamami v Trebišove. Predtým, ako sa stala omamou, pracovala ako asistentka podpory zdravia. Má rada rómsku hudbu. Jej vzorom je jej strýko a mama, pretože ju podržali v najťažších chvíľach jej života. Je mamou dvoch detí
Romana Zajacová
20 detíTrebišovRomanka pochádza z Trebišova. Ako omama chce ukázať mamičkám a ich deťom, že aj ony majú šancu na lepší život. Touto prácou sa splnil jej sen pracovať s deťmi. Rada číta Bibliu a rozprávkové knihy. Spolu s manželom vychovávajú tri deti.
Jarka Harvanová
20 detíTelgártJarka žije celý život v osade v Telgárte. Keď sa dozvedela o programe Omama, vzbudilo to v nej veľkú zvedavosť. Myšlienka programu ju nadchla. Na školení sa jej veľmi páčilo čítanie detských kníh, ukazovanie a napodobňovanie zvieratiek. Jej sen do budúcnosti je mať vlastný domček s dvorom pre svoju rodinu.
Majka Karchňáková
14 detíPrešovMária pochádza z Prešova. Je milá, usmievavá a láskavá žena s veľkým srdcom. Je mamou troch detí, rada sa s nimi hrá a to ju priviedlo aj do Cesty von. Túži byť oporou pre miestne mamičky a ukázať im, ako sa správne venovať ich deťom. Vo voľnom čase rada spieva v miestnom cirkevnom zbore.
Monika Pokošová
20 detíŠumiacMonika bude prvou omamou v dedinke Šumiac. So svojimi deťmi mala vždy vrelý vzťah. Voľné chvíle s nimi najradšej trávi na prechádzkach v prírode. Práca omamy je jej prvým zamestnaním, no je to výzva, na ktorú sa teší. Jej snom je postaviť si vlastný dom.
Monika Cinová
20ZborovOmama Monika žije v Zborove. Vplyv práce omám si sama začala všímať na svojej vnučke, ktorá chodila na lekcie k omame Inge. To ju očarilo natoľko, že sa túžila stať jednou z nich. Svoj voľný čas rada trávi v komunitnom centre pri rôznych aktivitách, najradšej má spoločné čítanie a šitie. Jej snom je pomáhať rodičom, aby vedeli lepšie porozumieť svojim deťom.
Andrea Mišenková
Región PrešovAndrea je komunikatívna, empatická, zvedavá a asertívna. Má dlhoročnú prax s rómskou komunitou priamo v teréne a svoju prácu považuje za príležitosť zlepšiť život ľudí v komunitách.
Veronika „Kika“ Zsigová
20 detíKošiceKika bude na Luníku IX už druhou omamou. So svojím mužom vychovávajú 10 detí. S najmladšou dcérkou chodila k omame Monike, čo ju inšpirovalo, aby sa stala omamou tiež. Veľmi jej záleží na vzdelaní svojich detí a aj ona by si chcela dokončiť strednú školu.
Mary Sochuliaková
Región SpišMary vyštudovala archívnictvo na UK v Bratislave a pracovala v súkromnom sektore. Dnes je mentorkou omamy Blanky a teší sa, že je súčasťou veľmi adresného projektu, ktorý pomáha najdôležitejším bytostiam na svete – deťom. Rada pečie a chodím do prírody.
Denisa Pakesová
Región GemerPredtým, ako prišla Denisa do Cesty von, pracovala ako učiteľka na základnej škole v Rožňave. Dodnes pôsobí ako mentorka pre učiteľov a venuje sa vzdelávaniu rómskych komunít.
Iva Grejtáková
BardejovOd ukončenia vysokoškolského štúdia pracuje Iva v oblasti komunitného rozvoja a sociálnych služieb v prostredí marginalizovaných rómskych komunít. Venuje sa aj supervízii v pomáhajúcich profesiách a krízovej intervencii.
Igor Takáč
Región KošiceIgor pôsobil v neziskovom sektore aj vo verejnej správe, kde sa venoval terénnej sociálnej práci. Celý svoj profesijný život pracuje s ľuďmi žijúcimi vo vylúčení. Pôsobí aj ako lektor, čo je aj jeho hobby. Energiu dobíja na bicykli, kolieskových korčuliach a výletoch s rodinou.
Michaela Heretová
Región GemerMichaela sa od roku 1995 sa zaoberá rozvojom vidieka, komunitným a regionálnym rozvojom. Za svoj úspech pokladá, keď sa niekomu darí na základe jej rady, povzbudenia alebo školenia. 25 rokov sa venuje dobrovoľníckej práci v OZ TREND v Polomke. Práca mentorky je pre ňu príležitosťou získať nové vedomosti a skúsenosti.
Denisa Billá
Región BardejovDenisu v osade všetci poznajú ako tú, ktorá sa rada učí a veľa študuje. Má vyštudované učiteľstvo 1. stupeňa. Okrem mentoringu pracuje ako pastoračná pracovníčka v Gréckokatolíckej rómskej misií. Rada pracuje s deťmi a s mládežou. Vo svojom voľnom čase rada počúva hudbu, hrá na gitare, skladá vlastné piesne. Rada rozpráva, a taktiež počúva príbehy iných ľudí.
Majka Saraková
Región ZemplínMária má rada život, dobrých ľudí okolo seba, miluje svoju rodinu. Rada chodí do prírody načerpať silu a energiu, kde si zbiera bylinky, z ktorých pripravuje chutné čaje. Vďaka rozsiahlym skúsenostiam s aktívnym načúvaním dokáže s empatiou reagovať na potreby a obavy omám, jasne a efektívne komunikovať a porozumieť rôznorodým pohľadom.
Miška Mydlová
Región BardejovMiška pôsobí ako mentorka v Zborove a Stropkove. Pracovala v oblasti inovácií v Česku a Poľsku a aktívne využívala zahraničné študijné a vzdelávacie pobyty. Precestovala mnoho krajín a s nadšením sa vrátila domov, kde chce zlepšovať podmienky na východnom Slovensku.
Klaudia Kontrová
Región GemerKlaudia vyštudovala sociálnu pedagogiku a sociálnu prácu. Vyznačuje sa vysokou mierou empatie, rada pomáha a podporuje ľudí v ich osobnom a profesnom rozvoji. Je presvedčená, že práca s ľuďmi a podpora ich cieľov je tou najvýznamnejšou činnosťou, akú môže robiť. Mentorstvo ju napĺňa, pretože jej umožňuje spájať vášeň pre prácu s ľuďmi s túžbou pomáhať im dosahovať ciele a rozvíjať ich potenciál. Okrem mentoringu sa venuje aj supervízii v pomáhajúcich profesiách.
Ľubomíra Schenk
Región PrešovĽubka býva v Prešove. Má dvoch malých chlapcov, s ktorými rada chodí na výlety. Jej najväčší relax je pohyb, pravidelne cvičí bojové umenie aikido. Cesta von je pre ňu príležitosť mať zmysluplnú prácu, ktorá ju obohatí a podporí v osobnom raste.
Martina Peštová
JarovniceMartina je mamou troch detí. Je skromná, má rada deti a hudbu. Rada sa učí nové veci, vie sa prispôsobiť druhým a nepovyšuje sa nad inými. Najviac ľúbi svoju rodinu.
Lucia Kalejová
JarovniceLucka je spoločenská, má rada ľudí, ktorí sa vedia baviť o rôznych témach. Rada sa smeje na vtipoch. Teší sa, že dostala príležitosť spoznať deti z vlastnej komunity a venovať sa im ako omama.
Janka Oračková
Región SpišJanka je usmievavá a svedomitá osôbka. Lekcie si rada precvičuje so svojou vnučkou Vaneskou. Rada objavuje nové veci. Na svoju novú prácu sa pozerá pozitívne a vnímavo.
Mária Gáborová
Región SpišMária pochádza z komunity Podsadek pri Starej Ľubovni. Mária už lekcie trochu pozná, keďže ich navštevovala ako mamička spolu so svojou dcérkou. Na prácu omamy sa veľmi teší, je odhodlaná pomáhať deťom v komunite a rozvíjať ich schopnosti.
Eva Oračková
Región SpišEva sa od mala zapájala do aktivít v komunite. Tancovala a spievala v miestnej skupine Romani Stár, neskôr bola animátorkou v centre voľného času. Je mamou dvoch detí. K práci omamy pristupuje s veľkou pokorou a odhodlaním. Dúfa, že rodinám prinesie potešenie a radosť so spoločných chvíľ.
Katarína Radičová
Región GemerKatka má veľmi rada deti, rada sa učí nové veci a to sú dôvody, pre ktoré sa chcela stať omamou v Polomke. Verí, že aj deti v osadách majú právo na lepší život, preto im chce pomôcť. Chce, aby sa ľudia najvzájom prepájali a spoločne pomáhali tam, kde je to potrebné.
Soňa Mačová
Región BardejovSoňa má veľmi rada deti, a tak má otvorené srdce pre prácu s nimi. Všetci v osade ju poznajú ako „vždy“ veselú a humornú. Obľubuje hudbu a ovláda hru na gitare. Je vnímavá k potrebám iných a vždy ochotná pomôcť. Bude omamou v Petrovej.
Maruška Benedigová
Región BardejovMaruška je energická a veselá mama troch synov. Pôsobí v Zborove, kde navštevovala rôzne vzdelávacie kurzy aj náš program Napredovanie. Svoju energiu chce venovať mamičkám a deťom a sama byť vzorom pozitívnej zmeny v komunite. Jej humor je neopakovateľný.
Radka Olachová
Región BardejovRadka je prvou omamou v komunite Stropkov. Je mamou troch synov a práca s deťmi ju veľmi napĺňa. Aktívne sa zapája do aktivít v miestnom komunitnom centre, kde sa stretáva so ženami a deťmi pri rôznych programoch. Práca omamy je pre ňu splneným snom.
Kvetoslava Pehová
Región ZemplínKvetka má rada veľa ľudí okolo seba, je veselá, zábavná a rada nezištne pomôže. Pôsobí v Arcidiecéznej charite ako dobrovoľníčka, kde pomáha pri rôznych aktivitách s deťmi. Jej snom je byť prospešná v komunite ako omama, aby jej ľudia verili a vážili si ju tak, ako si ona váži ich.
Zuzana Harakaľová
Región ZemplínZuzku doviedla do Sečoviec láska. Je mamou troch detí. Jej snom je, aby deti z osady zažili zmenu v živote, aby mali aspoň také podmienky v živote, aké mala ona v detstve. Keď sa tešia deti a sú šťastné, šťastná je aj Zuzka. Práve si dokončuje učňovské vzdelanie.
Eva Šándorová
Región Zemplínvka je mamou troch detí. Býva hneď pri škole a od malička obdivovala prácu učiteľov. Jej snom bolo pracovať s deťmi. Tento sen sa splnil vo chvíli, keď sme ju vybrali, aby sa stala už treťou omamou v početnej komunite v Trebišove.
Anna Darvašová
Región GemerAnka žije v malebnom prostredí pod hradom v obci Krásnohorské Podhradie, kde si rada vychutnáva krásu prírody. Prácu s deťmi si vyskúšala ako asistentka na základnej škole a teraz sa teší na lekcie s malými bábätkami a ich mamičkami.
Simona Horváthová
Región GemerSimona je oporou a inšpiráciou pre mnohých ľudí. Vo voľnom čase sa s láskou venuje rodine a trávi čas v prírode. Svojej novej práci sa venuje s maximálnym nasadením a s úprimnou túžbou pomôcť. Dúfa, že svojou prácou pomôže zlepšiť život detí v Jelšave.
Zuzka Tomanová
BratislavaZuzka spolu s koordinátorkou Katkou a vynikajúcim tímom mentorov a mentoriek rozbieha a šíri program FILIP, ktorý je o hľadaní možností ako vymaniť rodiny z generačnej chudoby, z finančných ťažkostí, nedôstojného bývania a nezamestnanosti. Tiež je aktívna v OZ Fascinujúce deti.
Katka Karcolová
BratislavaKatka má skúsenosti s koordinovaním projektov a neformálnym vzdelávaním. Rada dáva energiu do zmysluplných vecí ako vo svojej práci, tak aj v rôznych dobrovoľníckych aktivitách. Okrem tém sociálneho vylúčenia, generačnej chudoby je jej blízka aj práca s mládežou a zážitková pedagogika.
Janka Kováčiková Klárová
ZborovJanka vyštudovala sociálnu prácu, po škole pracovala v štátnej správe a tiež v súkromnom sektore, no po materskej dovolenke si založila vlastnú firmu v kreatívnom a marketingovom odvetví. Po zložitejších životných udalostiach, ktorým musela čeliť, sa rozhodla vrátiť k sociálnej práci, aby mohla byť prínosom spoločnosti. Práca v Ceste Von jej dáva zmysel a čím viac sa učí novým veciam, tým viac si je vedomá toho ako je dôležité pomôcť ľudom v generačnej chudobe.
Viki Živčáková
KecerovceViki vyštudovala sociálnu prácu na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a hoci si počas štúdia myslela, že v odbore pracovať nebude, po pár rokoch je opak pravdou a mentorovanie v programe FILIP ju maximálne napĺňa. V Ceste von sa obklopuje tímom ľudí, od ktorých sa veľa učí a posúva vpred. Za túto prácu je vďačná, lebo vie, že má hodnotu.
Janko Hamrák
Chminianske JakubovanyJano je mentorom programu Filip v obciach Chminianske Jakubovany a Chmiňany. Má skúsenosti s prácou v štátnej správe, pôsobil aj v komerčnej sfére na viacerých obchodníckych pozíciách. Na Ceste von sa mu páči, že v nej pracujú ľudia, ktorí majú veľkú chuť pomáhať ľuďom žijúcim v generačnej chudobe.
Silvia Bartošová
KecerovceMá dlhoročnú prax s poradenskou sociálnou prácou. Je čerstvou frekventantkou psychoterapeutického výcviku v Gestalt terapii. Rada sa učí novým veciam, prístupom a aj svoju prácu vníma ako niečo, čo ju formuje, mení a pomáha jej stávať sa zrelšou a lepšou bytosťou.
Marek Berky
Zvolen a Žiar nad HronomMarek pracoval päť rokov v zariadení núdzového bývania pre rodiny s deťmi v Banskej Bystrici, ako asistent sociálnej práce. Ako sociálny pracovník sa vycibril v občianskom združení Návrat, kde pôsobil šesť rokov. Aktuálne pracuje v Ceste von na pozícii mentor FILIP.
Iva Gurková Husenicová
Iva celý svoj profesijný život pracuje v sociálnej oblasti, vzdelávaní dospelých a kariérovom poradenstve. Verí, že všetci majú v sebe svoje vlastné zdroje riešenia rôznych situácií, ktoré im pomáha odhaľovať a rozvíjať. V Ceste von pôsobí ako mentorka a koučka pracovných zručností v programe FILIP.
Dominika Jezná
SpišDominika síce vyštudovala verejné zdravotníctvo a v tejto oblasti pôsobila približne 4 roky, do cesty jej prišiel humanitárny sektor, a v ňom sa našla o niečo viac. Jej osobnou „cestou von“ z chaosu a stresu bežných dní je čas v prírode, čítanie kníh, pohyb (tanec, šport,… podľa nálady). Keď má energiu na rozdávanie, rada ju venuje deťom z centier pre deti a rodiny ako dobrovoľníčka. Za svoj životný cieľ a sen považuje žiť (s)pokojný život v každodennej jednoduchosti.
Zuzka Hrehová
Chminianske JakubovanyZuzka má skúsenosti z dobrovoľníctva v Afrike a na Cypre. Vďaka tomu si uvedomuje dôležitosť pomoci marginalizovaným skupinám. Po práci v štátnej správe v Bratislave sa rozhodla presťahovať na východné Slovensko a jej hlavným cieľom bolo robiť prácu, ktorá má zmysel. Uvedomuje si, že vďaka organizácií Cesta von sa jej tento cieľ plní.
Janka Pavlík Funková
Janka vyštudovala špeciálnu pedagogiku na Univerzite Komenského. Tri roky pracovala v školstve a následne sa zamestnala v nadnárodnej spoločnosti. Po roku dobrovoľníctva v Ceste von nastúpila na pozíciu koordinátorky jazykového programu Amal.
Dominika Krížová
Dominika začala v Ceste von ako dobrovoľníčka v programe Amal. Momentálne nám vďaka svojim skúsenostiam projektovej manažérky pomáha s koordináciou ostatných dobrovoľníkov.
Ľudka Ténai
Ľudka vyštudovala Učiteľstvo predmetov Slovenský jazyk a literatúra – Nemecký jazyk a literatúra a venovala sa najmä výučbe dospelých v jazykových kurzoch – kedysi najmä nemčiny, no čoraz viac slovenčiny ako druhého (cudzieho) jazyka. Veľmi rada dodáva ľuďom chýbajúcu odvahu a sebavedomie a v celom procese objavuje prieniky kultúr, príbehov, ale i humoru. Aj preto ju od začiatku nadchla myšlienka jazykovej podpory omám, kde pôsobila pôvodne ako dobrovoľníčka či spolutvorkyňa materiálov a v súčasnosti je už našou lektorkou alias jazykovou špecialistkou programu AMAL
Mária Takáčová
Majka študovala angličtinu pre európske inštitúcie a pedagogiku, v oblasti sociálnej inklúzie a vzdelávania pracovala v školách a viacerých neziskovkách. V Ceste von v roku 2020 začala testovať a tvoriť program Amal, keďže jazyk je dôležitou súčasťou našej osobnosti, vzťahov a vzájomné rozprávanie, počúvanie a učenie je predpokladom na to, aby sme rástli a lepšie si rozumeli.
Oľga Coulton-Shaw
BratislavaOľga pôsobí v neziskovom sektore od ukončenia štúdia sociálnej práce na Augsburg College v USA. Je spoluzakladateľkou oz Cesta von a zástupkyňou riaditeľa. Má na starosti šírenie programu, meranie jeho dopadu, koordinuje tím mentoriek, omám, regionálnych koordinátorov a rozvíja partnerstvá.
Radko Viater
Chminianske JakubovanyRadko je mládežnícky líder v Chminianskych Jakubovanoch. Dúfa, že jeho práca ukáže mladým z komunity lepšie vyhliadky do budúcnosti. Rád sa venuje rôznym cvičeniam a miluje americké drámy a mysteriózne filmy.
Beátka Gáborová
Veľká LomnicaBeátka je animátorkou vo farnosti vo Veľkej Lomnici. Práca s mládežou ju veľmi baví. Venuje sa jej už 7 rokov. Rada spieva a baví ju história. Od práce mládežníckej líderky v Ceste von očakáva, že pomôže mládeži posúvať sa ku vzdelaniu, k budúcej práci a vlastným cieľom.
Frederik Dunka
Veľká LomnicaFrederik v Ceste von pracuje ako mládežnícky líder vo Veľkej Lomnici. Práca s mládežou ho veľmi baví. Venuje sa jej dlhé roky a vďaka nej sa stále učí niečo nové. Vo svojom voľnom čase hrá na gitare a spieva.
Karolína „Čača“ Brenišinová
Veľká LomnicaČača vyštudovala sociálnu prácu v Košiciach a krátko na to začala pracovať ako terénna sociálna pracovníčka vo Veľkej Lomnici. Popri tom mentorovala rómskych žiakov. V osade ju všetci poznajú, aj preto dnes pomáha rozbiehať mládežnícky program.
Slávko Pecha
KecerovceSlávka už od malička veľmi bavila hudba, tanec a prezentovanie rómskych zvykov a tradícií. Vo voľnom čase sa snažil pomáhať deťom, rozvíjať ich talenty a rozprávať sa s nimi.
Lilly Sameľová
KecerovceLilly rada spieva a hrá na gitare. Rada pracuje s deťmi a mladými. Je to niečo, čo ju napĺňa a preto je rada, že má možnosť byť súčasťou Cesty Von.
Monika Boháčiková
KecerovceMonika dlhší čas študovala a pracovala v sociálnej sfére v Brne. Túžila sa vrátiť späť na východ a podieľať sa na skvalitňovaní života marginalizovaných skupín. Tu môže prejaviť svoju divokú dušu – tancom, empatiou a nekonečným vyhodňarskym spevom.
Martina Tejová
Chminianske JakubovanyOd roku 2019 pracuje ako učiteľka v materskej škole a zároveň externe študuje špeciálnu pedagogiku v Prešove. V Ceste von vidí skvelú príležitosť prepájať svoje nadobudnuté poznatky do praxe a naďalej dávať priestor svojej kreatívnej duši.
Pavel Hrica
BratislavaPavel pôsobil ako programový riaditeľ v Nadácii Pontis, ktorá podporovala aj programy na riešenie chudoby. Spoluzakladal Rómsky skauting. Spolu s Oľgou a Helou založil oz Cesta von. Strategicky rozvíja organizáciu v duchu jej vízie, poslania a hodnôt, zabezpečuje externú komunikáciu s médiami a kľúčovými partnermi.
Lenka Czikková
BratislavaPred tým ako sa Lenka pridala do tímu Cesty von, pôsobila v ETP Slovensko. Venovala sa vzdelávaniu detí aj dospelých z vylúčených komunít. U nás pripravuje kampane, rozvíja starostlivosť o veľkých darcov, reportuje donorom.
Vierka Tökölyová
BratislavaVierka sa venuje účtovníctvu. Je certifikovanou daňovou poradkyňou a audítorkou. Svoje odborné služby poskytuje mnohým firmám aj mimovládnym organizáciám. V Ceste von má na starosti finančný manažment a vyúčtovania grantov.
Mirka Šáchová
BratislavaMirka vyštudovala Fakultu Managementu na Univerzite Komenského. Po škole pôsobila vo viacerých firmách až zakotvila v neziskovom sektore v Nadácii Pontis a neskôr v Ceste von. Po materskej dovolenke má u nás na starosti nábory, vzdelávanie a podporu tímu Cesty von. Veľmi rada komunikuje s ľuďmi a táto práca je pre ňu radosťou.
Baška Nosková
BratislavaBaška vyštudovala Štúdiá občianskej spoločnosti na Karlovej univerzite. Pracovala ako koordinátorka dobrovoľníckych projektov pre rôzne neziskové organizácie. V Ceste von sa venuje príprave fundraisingových kampaní, komunikácii s darcami a PR.
Hela Hricová
BratislavaHele bije srdce pre neziskovky veľmi dlho. Od mladosti sa venovala skautingu, ako dobrovoľníčka roky pracovala s deťmi. Neskôr bola finančnou manažérkou. V Ceste von sa venuje komunikácii s darcami, čo je jej vášeň.
Zuzka Pavlínová
BratislavaZuzkina cesta v neziskovom sektore začala dobrovoľníctvom, pokračovala stážou v UNICEFe, kde po jej skončení ostala pracovať. Neskôr pomáhala s nastavovaním komunikačnej stratégie v TENENET o.z. Keď zrovna nepracuje a nedobrovoľníči, tak športuje, varí, číta alebo spoznáva nové miesta.
Maggie Pacovská
BratislavaPredtým ako prišla Maggie do Cesty von, pracovala na magistráte, v teréne, s ľuďmi bez domova a s mládežou v prostredí nočného života. V Ceste von rieši finančné záležitosti ako preplácanie, rozpočty a faktúry. Miluje zvieratá, najmä psíky a rada chodí na koncerty za dobrou hudbou.
Romana Babindai
BratislavaRomi má vyštudovanú marketingovú komunikáciu a po materskej dovolenke chcela zúročiť svoje skúsenosti z predošlých zamestnaní v organizácii, ktorá má hlbšie poslanie. V tíme Cesty von momentálne pôsobí ako personalistka.
Adriana Rybanská
BratislavaAdri študovala na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity a dlhé roky pracovala na finančnom oddelení v nadnárodnej spoločnosti. Počas rodičovskej dovolenky sa venovala práci lektorky Play Wisely. Všetky svoje skúsenosti využíva v tíme Cesty von na pozícii finančnej a projektovej koordinátorky.
Shoshana Chovan
BratislavaShosha je psychologička a výskumníčka, momentálne pôsobí ako doktorandka na Lekárskej fakulte UPJŠ a na University Medical Center v holandskom Groningene. Má výcvik v terapii hrou a filiálnej terapii. Jej srdcovou témou je rané detstvo v chudobných komunitách. Píše pre detský časopis Bublina.
Janka Bordáčová
BratislavaJanku oblasť personalistiky a miezd veľmi baví. Vo voľnom čase sa rada venuje plávaniu.
Zuzana Kovačič Hanzelová
BratislavaNovinárka, ktorá pôsobí v denníku SME a okrem iného vedie i diskusnú reláciu Rozhovory ZKH. Je aktívnou influencerkou na sociálnych sieťach. Má hlboký vzťah k téme rómskych detí z chudobných osád a v tejto téme robí dôležitú verejnú osvetu.
Richard Marko
BratislavaGenerálny riaditeľ a spoluvlastník technologickej spoločnosti ESET, ktorá pod jeho vedením patrí k najúspešnejším a najoceňovanejším firmám na Slovensku, aj vo svete. Téma vzdelávania je preňho kľúčová.
Michaela Bednárik
BratislavaAnalytička Inštitútu pre vzdelávaciu politiku na Ministerstve školstva SR. Je skúsenou odborníčkou a znalkyňou slovenského vzdelávacieho systému a má špeciálnu vášeň pre pomoc deťom z vylúčených osád.
Martin Vavrinčík
BratislavaDlhodobo pôsobil v teréne, či už pod hlavičkou ETP Slovensko, Detstvo deťom, Človek v ohrození a ako riaditeľ projektu Dom.ov. Rozumie svetu dole i potrebným systémovým riešeniam hore.
Edita Rigová
BratislavaPôsobí ako doktorandka na Ústave etnológie a sociálnej antropológie SAV. Zúčastnila sa na programe Roma Access Programs na Central European University a neskôr úspešne absolvovala MPA štúdium na University in Lausanne v odbore Public Administration. Pôsobila ako stážistka v rôznych európskych inštitúciách i v americkom kongrese. V súčasnosti sa venuje predovšetkým výskumu vzdelávania Rómov.