Responzívne rodičovstvo ako kľúčový faktor bezpečnej vzťahovej väzby
V období prvých rokov života, keď sa detský mozog vyvíja najrýchlejšie, má na vývin dieťaťa vplyv celý rad faktorov. V spoločnosti najčastejšie počúvame o vplyve, ktorý na dieťa majú rodičia a ich rodičovské stratégie. Responzívne rodičovstvo je považované za kľúčový faktor pri utváraní bezpečnej citovej väzby, dôležitej psychologickej potreby v ranom detstve, ktorá je základom duševného zdravia v neskoršom živote. Responzívny rodič vníma potreby svojho dieťaťa, vie ich správne identifikovať, adekvátne na ne reaguje a tým sa ich snaží naplniť.
Starostlivé vzťahy sú pre všetky malé deti nevyhnutné, ale pre deti žijúce v generačnej chudobe, ktorých zdravie a vývin sú ohrozené, sú obzvlášť dôležité. Pre deti ohrozené generačnou chudobou a z nej vyplývajúceho toxického stresu, slúži responzívne rodičovstvo ako nárazník, ktorý deti chráni pred dlhodobými vplyvmi stresu na zdravie a psychomotorický vývin.
Napriek tomu, že je tento spôsob rodičovania vnímaný ako optimálny naprieč kultúrami a spoločenskými vrstvami, nie všetkým rodičom sa darí tento ideál napĺňať. Rodičia, ktorí žijú v chronickom strese spôsobenom materiálnym nedostatkom, sociálnym vylúčením a rasizmom, sú často svojimi životnými okolnosťami veľmi vyčerpaní a preťažení. Ťažšie sa im potom reguluje vlastné správanie. Stáva sa však, že rodič, ktorý aj správne identifikuje potrebu svojho dieťaťa, na ňu zareagovať jednoducho nestíha a to najmä ak žije v domácnosti bez tečúcej vody, splachovacej toalety, automatickej práčky a podobných „vymožeností“. Rodičia s nižším dosiahnutým vzdelaním často navyše nedisponujú informáciami a vedomosťami o tom, aké sú najnovšie trendy vo výchove, aké rodičovské stratégie by mali voliť a ako môžu svoje deti cielene rozvíjať.
Riešením sú preto programy posilňujúce rodičovské zručnosti, ktoré zmocňujú rodičov, ale aj poskytujú podporu potrebnú pre zníženie miery stresu. Posilnený, informovaný rodič, so zdrojmi potrebnými na napĺňanie potrieb dieťaťa, je nevyhnutným predpokladom lepšej kvality života dieťaťa.